ABD’nin sır gibi sakladığı proje: Hedef Rusya ve Çin

ABD, deniz dibinde kış uykusuna yatabilen fütüristik su altı insansız drone’u için denizdeki ilk tam ölçekli testini tamamladı.

Havacılık devi Northrop Grumman tarafından üretilen Manta Ray prototipi, ABD donanmasının çok daha uzun görevleri yerine getirebilecek yeni bir su altı drone sınıfı geliştirme projesinin bir parçası.

Devasa otonom araç, gözetim veya yakıt ikmali gerektirmeden okyanusta ‘çok uzun süreler boyunca’ hareket edecek şekilde tasarlandı. Program yönetici Dr. Kyle Woerner, “Konuşlandırıldıktan sonra araç, suda hareket etmek için verimli, kaldırma kuvvetine dayalı süzülme özelliğini kullanıyor” dedi.

SAVUNMA ANALİSTLERİ: HEDEF RUS VE ÇİN DENİZALTILARI

Savunma analistleri, ABD donanmasının Rus ve Çin denizaltılarını bulmak için denizleri tarayacak uzun görevler yapabilen bir drone geliştirmek istediğini söylüyor.

Dr Woerner, “Araç, çok çeşitli deniz görev setlerini mümkün kılmak için çeşitli boyut ve türlerde, çeşitli yük taşıma bölmeleri ile tasarlandı” dedi.

Tasarımcı firmaya göre, araç aynı zamanda kendisini deniz tabanına demirleme ve düşük güç modunda ‘kış uykusuna yatma’ yeteneğine de sahip.

Ayrıca hızlı dağıtım için dünya çapında kolayca taşınacak şekilde tasarlandığı da gelen bilgiler arasında. Testler son üç ay içinde Güney Kaliforniya kıyılarında gerçekleştirildi.

TEK ÜLKE ABD DEĞİL

Ancak daha yeni ve daha iyi su altı drone’larının geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapan tek ülke ABD değil.

Rus donanması geçen yılın Ocak ayında, 185,2 km hıza ulaşabildiğini ileri sürdüğü torpido şeklindeki robotik mini denizaltı Poseidon drone’larından 30’unu bünyesine katmayı planladığını duyurdu.

Ukrayna aynı zamanda Rusya’nın Karadeniz filosuna karşı mücadelesinde insansız su altı araçlarının (UUV’ler) geliştirilmesinde de hızla ilerliyor.

Yanı sıra, Marichka adı verilen su altı intihar saldırısı drone’unun başarılı testinin görüntüleri de ortaya çıktı.

Hem Rusya hem de Ukrayna UUV projeleri, silahlı olmaları sebebiyle Manta Ray’den farklılık gösteriyor.

SU ALTI SAVAŞINA ‘HAKİM OLMAK’ İÇİN YARIŞ

İngiliz The Telegraph gazetesine göre, benzer bir örnek Avustralya’nın büyük su altı drone’u Ghost Shark’ı olabilir. Avustralya, İngiltere ve ABD ile yapılan AUKUS Güvenlik Paktı ile mürettebatlı, nükleer enerjiye sahip denizaltılarına sahip olana kadar, Ghost Shark’ın ihtiyaç duyduğu boşluğu dolduracağını umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir