Spotify’a telif ödemesi davası

ABD’de dijital müzik platformlarının telif ödemelerini toplayıp sahiplerine dağıtan Mekanik Lisanslama Topluluğu (MLC), müzik devinin gelirini düzgün raporlamadığını öne sürüyor.

Spotify, 1 Mart’ta yaptığı değişiklikle Premium, Duo ve Aile planlarını, artık sesli kitapları içerdikleri gerekçesiyle farklı bir abonelik sınıfına almıştı. Hem müzik hem sesli kitap imkanı sunduğu için bu planların “paket” sınıfına girdiğini savunan şirket, bu sayede çok daha az telif ücreti ödüyor.

Öte yandan MLC, New York Federal Mahkemesi’nde perşembe günü açtığı davada bu planların önceden de sesli kitap dinleme imkanı sunduğunu belirtiyor. Kuruluş, Premium planda esasen bir değişiklik yapılmadığından Spotify’in elde ettiği gelirin azalmadığını savunuyor.

Billboard’un, dava dilekçesinde dayanak alınan tahminine göre Spotify’ın bu hamlesi, sanatçı ve yayıncıların yaklaşık 150 milyon dolar daha az telif ödemesi almasına neden olacak. MLC, telif ödemelerinin neredeyse yüzde 50 azalacağını öne sürüyor.

Dava dilekçesinde “Spotify’ın mekanik telif ücretlerini azaltma girişimi, yükümlülüklerinin açık bir şekilde ihlal edilmesine yol açıyor” ifadeleri kullanıldı.

Dijital müzik platformunun sözcüsü cuma günü yaptığı açıklamada “Spotify, 2023’te yayıncı ve topluluklara rekor miktarda ödeme yaptı ve 2024’te daha da büyük bir ödeme yapma yolunda ilerliyor” dedi.

Spotify davanın “yayıncı ve yayın platformlarının yıllar önce kabul ettiği şartlarla ilgili olduğunu” belirtiyor.

Dijital müzik platformu şubatta yaptığı açıklamada 2023’te sanatçı ve yayıncılara 9 milyar dolar ödediğini duyurmuştu.

MLC’nin, Spotify’ın ödemediğini öne sürdüğü telif hakkı ve gecikme ücretleri için talep ettiği tazminatın miktarı açıklanmadı.

Sesli kitap özelliği ABD’nin yanı sıra Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve İrlanda’da mecvut fakat Türkiye’de henüz böyle bir hizmet sunulmuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir