Ülkelerden İran’a başsağlığı mesajları

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki yetkililerin yaşamını yitirmesinden sonra uluslararası kamuoyundan arka arkaya başsağlığı mesajı geldi.

IRAK

Iran Başbakanı Sudani tarafından yapılan açıklamada, “İran’ın kuzeyinde meydana gelen talihsiz uçak kazası sonucunda İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı ve beraberindekilerin vefat haberini derin bir üzüntü ve teessürle aldık. İslam Cumhuriyeti Dini Lideri Ali Hamaney’e, İran ulusuna, hükümetine ve halkına en içten taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu acı trajedi sırasında kardeş İran halkı ve İslam Cumhuriyeti yetkilileriyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz” denildi.

HAMAS

Hamas tarafından yapılan açıklamada İran’ın ruhani lideri Ali Hamaney’e, İran hükümetine ve İran halkına “bu büyük kayıp” için “en derin taziye ve dayanışma dilekleri” iletildi.

Ölen İranlı liderlerin Filistin davasını ve İsrail’e karşı direnişi destekledikleri için övüldüğü açıklamada, İran’ın “köklü kurumlarının” “bu büyük kaybın yansımalarının” üstesinden gelmesini sağlayacağına duyulan güven ifade edildi.

YEMEN’DEKİ HUSİLER

Husilerin lideri tarafından yapılan açıklamada, “Şehit oldukları bildirilen Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyetin ailelerine, İran halkına ve İran yönetimine en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Allah’tan ailelerine sabır ve teselli vermesini diliyoruz. Şüphesiz biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz. İran halkı, Allah’ın izniyle kendi halkının sadık liderlerine bağlı kalmaya devam edecektir” denildi.

KATAR EMİRİ ES-SANİ

Katar Emiri tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı ve beraberindeki yetkililerin elim helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti hükümeti ve halkına en içten taziyelerimizi sunuyor, Yüce Allah’tan kendilerine rahmet ve mağfiret, ailelerine sabır ve teselli diliyoruz. Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz” ifadesine yer verildi.

PAKİSTAN

Pakistan Başbakanı Şerif’in eski adıyla Twitter olarak bilinen X platformunda yaptığı açıklamada, “Pakistan hükümeti ve halkıyla birlikte bu korkunç kayıp dolayısıyla İran ulusuna en derin taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Şehit ruhlar ilahi huzur içinde yatsınlar. Büyük İran milleti bu trajedinin üstesinden geleneksel cesaretiyle gelecektir. Pakistan, Cumhurbaşkanı Reisi ve arkadaşlarına saygı ve kardeş İran’la dayanışma göstergesi olarak bir günlük yas ilan edecek ve bayrağını yarıya indirecektir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir